Blog

3d modelleme, bu amaç ile kullanılması hedeflenen programlar yardımı ile fiziki bir objenin, bilgisayarlı bir ortamda oluşturulması işine verdiğimiz isimlendirmedir. . Olası malzeme, ışık ve konsept hakkında bize doneler sunan 3d tasarım, üretilecek olan sonucun en yakın halini temsil eder.


Aklımıza gelebilecek her ürünün dijitalde nasıl görüneceğine ilişkin hazırlıkların yapıldığı bu alan ile bir nevi test sürecini gerçekleştiririz. Mimari bir proje sürecini ele alırsak; zaman, kalite, verimlilik ve hız çok önemlidir ve bu süreç içinde bir yapının nasıl görüneceğine ilişkin bildirimler almak da günümüz dijital dünyasında ön plana çıkar.


Bir ürünü fiziken yapmanın ne kadar maliyetli olabileceğini ve riske atabilecek zaman ve bütçemizin olmadığını biliyoruz, dolayısıyla 3d render ya da 3d animasyon desteklerine başvurmanın bize ne kadar hız, olası senaryoların nereye varabileceği ve sonsuz tasarım sürecinde ne kadar evrilebileceğini görmek açısından da oldukça faydalı olduğunun farkındayız.


Üç boyutlu modelleme tek başına bir mana katmadığı gibi bir tasarımı yukarıya taşımak için en kilit nokta da olabilmektedir. Ki bunların içinde en kritik olan yanı, mimari bir proje üzerinde çalışıyorsanız; mimarlık, iç mimarlık hizmeti veren kişilerin gerçekten alanında yetkin olabilmeleri ve süreci doğru yöneterek; olması gereken kriterler doğrultusunda proje kapsamını iyi yönetebiliyor oluşlarıdır.


Öncelikle her proje kişiye özeldir. Projenin niteliği, projenin beklentileri, işin ölçeği, teslim tarihi, beklenen 3 boyutlu görselleştirme (3d render)  kalitesi, render sayısı ve revizyon işlemlerine göre projenin incelenmesi  sonucu bir fiyat çıkarılır.

Dolayısıyla bu kadar metrekarelik bir alan için “şöyle bir ücretimiz var” demek çok da uygun düşmemektedir. İşin niteliği, isterleri hatta özel bir ürün tasarımı varsa bunun bilinmesi; verilen emek ve zamanın da düşünülmesi ile bir teklif çıkarmak gerekmektedir.  

Örneğin; elinde 2d teknik çizimi olan bir müşteriye verilecek  3d render fiyatlandırması ile teknik çizimi olmayan bir alanın 3d görselleştirmesi arasında bir bütçe değişkenliği elbet olacaktır. Sonuç olarak doğru fiyat teklifi için projenin incelenmesi, eldeki donelerin varlığı ve  ihtiyaçların belirlendikten sonra fiyatlandırma kısmına geçilmesi en sağlıklı olan yoldur.

Fakat özel isterleri, ‘hemen’ olması şartı aranmayan, sade modern ve iç mimarın yönlendirmeleri ile müşteri isteklerinin belirlenmesi  yoluyla ilerleyen projeler için taban olabilmesi adına bir tanışma fiyat teklifi de elbette ki vardır.


Müşterilerimizin isteklerini, ihtiyaçlarını ve evlerinin tarzını karşılayan bir proje tasarlamak için onlarla yakın bir şekilde çalışırken, teknik çizimler tek başına etkili bir sunumu karşılayamamaktadır. İstenilen yeni özelliklerin, malzemelerin, stillerin ve renklerin nasıl durduğuna ilişkin bir fikir vermek için, hem müşterinin hem de yüklenicinin nihai sonuca ilişkin aynı vizyonu paylaşmasını sağlayan vuruş 3d görselleştirmeden geçer. İşte tüm bu süreçleri birlikte yürüteceğimiz ilk danışma aşaması da bu sebeple çok büyük önem teşkil eder. Müşterinin isteklerini iyi anlaşılması, alanın isteklere ve zevklere hitap edebilmesi, konseptin belirlenmesi ve devamı konusunda önemli bir etkendir.


A O N B

© 2024 Süerdemlik. Bütün Hakları Saklıdır.

Süerdemlik iç mimarlık hizmetleri; konut, ofis, kafe, dış cephe tasarımı, otel, mağaza alanlarında tasarım ve görselleştirme üzerine 2D - 3D
2 ve 3 boyutlu olarak tarafınıza hizmet vermektedir. Kişiye özel, benzersiz çözümlemeler ve iç mimari tasarımlar üretiyoruz.


iç mimar, iç mimarlık ve tasarım hizmetleri, 2d, 3d, üç boyutlu gerçekçi görselleştirme, 2d yerleşim planı, iç mimari konsept proje, konut projesi, konut çizimi, konut görselleştirmesi, konut render, konut teknik çizimi, ofis tasarım projesi